Edzésleírás
BP Futás #12, Amiből 7. résztáv, amiből 3.hosszú résztáv 3x3000m és 2x1000m/3:00
Eredetileg mára egy hosszú iram és rövid résztávot gondoltam még pár nappal korábban. Viszont tegnap koncertre mentem volna, ezért elkezdtem gondolkodni alternatív terveken. A koncert végül kimaradt, ennek ellenére én maradtam az alternatív tervnél, mert nem volt kedvem végig futni a szigetkört erősen. Így futottam egy hosszabb, de „lazább” résztávot.
Kevés alvás után, ~5,5óra után megébredtem. Vissza aludtam volna, de előbb 5perc múlva elment teljesen az áram (légkondi off), majd pár percre megszólalt tűzjelző hajnal 6körül. Ezt egy jelnek vettem, hogy akkor inkább keljek fel korán. Így ugyan kicsit álmos leszek futáson, de mivel hőség bejött, a legnagyobb meleget megúszom. És majd edzés után visszafekszek, alszok. Ez azért is jobb, mert kérdéses, hogy vissza tudok-e aludni hajnalban. Korai ébredés és edzés után viszont garantált, hogy tudok aludni délután és akkor tudok (edzésen kívül) is tevékeny lenni. Nyilván hátránya, hogy azért futáson nem vagyok 100%-os, de hát whatever. Amúgy se terveztem mára brutál erőset. „Csak” egy 3x3000-et. A hőség miatt is az árnyékosabb szigetkörön futottam. Illetve hangulatilag is jobb, mint 400-ason körözni. Egyszer már csináltam ezt tavaly, oda-vissza-oda. A végére pedig rátettem még 2x1000-et, hogy visszaérjek MAC-ig.
Bemelegítés: 5:54-es tempó 126/137. A futóiskolás feladatnál lábaim meglepően jó állapotban voltak. Bár a hiper dinamikus repülők (még) nem jönnek, de azért magastérd/sarok feladatokat dinamikusan kezdtem és versenycipőben már repülők is (szokás szerint) jól mentek.
Tavaly Augusztusban Reni találta ki még ezt az edzést, amikor hirtelen változott a terv és elkezdtem már szeptemberi 10kilire készülni, akkor jött ez a brutál edzés. Bár ott 4x1000-et futottam. Igazából ezt ismételtem tulajdonképpen. A mostani „szezonban” a harmadik hosszabb résztávom, eddig csak 2400-akat futottam, amiket mindig „lazán” kezdtem. Most egy olyan komoly változás volt, hogy már az elsőt is jobban el akartam kezdeni. A tervem egy „jóleső erős” tempó volt, amit úgy ~4:15-re saccoltam az első kettőre. Az utolsóra, meg ami marad.
Ezt az edzést amúgy eddig 2x csináltam,
2025 augusztus, Bp-n: hosszúak átlaga 4:03, rövid 3:45 (3:58, 3:59, 4:11 hosszúak)
2026 január TNF, hosszúak átlaga: 4:02, rövid 3:46 (4:03, 4:00, 4:04 hosszú)
Most ugyebár igazából komoly elvárás nélkül. Bár szerettem volna 4:15-ben az első kettőt és a rövideket 4:00, de ahogy kijön.
Résztáv #1.hosszú: 12:43, 4:14-es tempó (158/167); 4:13, 4:17, 4:13
A tervem egy jóleső erős tempó volt, de ez kurvára nem volt az. Vagyis lábaimnak az volt teljesen. De amúgy nem. Valószínű a nagy meleg (~30-31 fok) és a kevés alvás miatt együtt. Belülről én erősebbnek éreztem a tempót, szóval mondhatni, hogy kis csalódás emiatt. Bár igazából ha csak ~5mp-vel gyorsabb akkor happy lennék. Szóval nincs nagy jelentősége, okés azért. Úgy voltam vele, ha már kicsit elkezdtem gyorsabban, akkor azért ezúttal is megpróbálom az elejétől megfutni. Mert annak nincs értelme, hogy első kettőben tartalékolok és harmadikra amúgy is elfogyok és nem tudok gyorsulni. De nem volt full erős, azért figyeltem hogy maradjon erőm az edzés végéig. Meg hát eddig az első résztávam mindig full jóleső lendületes, ahhoz képest ez legalább 2 fokozattal gyorsabb volt
Résztáv #2.hosszú: 12:36, 4:12-es tempó (165/173), 4:10, 4:14, 4:13
Belülről én úgy éreztem, hogy lassulok. Nem sokat. Az első azért annak ellenére hogy jóleső erős helyett erős volt azért simán ment. Itt már kicsit jobban kellett küzdeni, de azért nem engedtem el, próbáltam rendesen futni. Belülről úgy éreztem hogy pár mp-vel lassabb vagyok. Szóval ennek azért nagyon örülök, hogy sikerült tartani a tempót, sőt minimálisan gyorsulni
Résztáv #3.hosszú: 13:12 4:24-es tempó (169/183), 4:24, 4:22, 4:26
Az első két résztávban éreztem és tudtam, hogy a harmadikra végem lesz. Volt már korábban ugyanilyen edzésem, az is hosszú résztávon. Szóval nem volt újdonság. Most ráadásul kevés alvás is közrejátszott. Egyáltalán nem futottam erősen, elengedtem volna, úgy voltam, hogy mehet akár 1 fokozattal lassabban. Viszont a pihenő után az első pár méteren rendesen mentek a lábaim. De a lábaimmal amúgy se voltak gondjaim. Pulzusilag, meg szervezetileg volt nehéz az alvás (köszönhetően kevés alvás/meleg kombónak). Lassabb voltam éreztem belülről, de nem 1 teljes fokozattal, hanem csak kicsit. Úgyhogy ennek a tempónak is örülök, én nagyobb lassulást saccoltam.
Ráadásul a korábbi résztávak esetén ilyenkor mindig dupla (6perces) pihit kaptam. Most bőven elég volt a 3perc. Lehet mondjuk azért is, mert „csak” 2x1000 várt rám. De simán elég volt a 3perc.
Résztáv #4, 1000m-ek: 4:07 és 3:59 164/176 és 165/179
Az első azért csalódás, az nagyon lassú. És igazából a második se túl jó…Itt volt egy frontális ütközésem, ezt azért levontam, de lehet ~2mp-nél többe került. Nem volt amúgy nagy ütközés, de nem értem miért telefont nyomkodva futottak ketten. Nem tudom amúgy hogy álljak ehhez az 1000-ekhez. Korábban Reni 3:40-et is elvárt, és akkor „csak” 3:45 lett. Most nyilván azoktól brutál messze. De igazából már a 3x3000 is egy erősebb edzés mára, mint talán kéne. Azok voltak a fontosabbak. És azért sikerült azokhoz képest gyorsulni, szóval azért okés ez is.
Garmin how hard it was: 10/7 Very Hard
Garmin how did you feel: 5/2 Weak
Ugyebár a kevés alvás miatt gyenge voltam. Viszont lábilag jól éreztem magam és időket nézve, mindent nézve elégedett is lehetnék, vagyis az vagyok. Nehéz edzés volt, pihenőidőkben másodiktól végig ültem. De azért korábbi hosszabb 3000-es résztávak ezek ennél is durvábbak voltak.
Nyugalmi pulzus: 108, 126, 115, 111 (vagy lehet fordítva és 111, 115 sorrend, de a számok helyesek és mindegy is)
Levezetés: 6:53-as tempó 128/134
Elég sokkal a résztáv után, mert volt egy ~400m séta a MAC-hoz, szóval lehet emiatt is az alacsony(abb) pulzus a vártnál. Jó lassú voltam, de nem érdekel(t). Úgy tűnik ez alapján, hogy lábam elfáradt. Pedig lábilag ezt egyálatlán nem éreztem. Szervezetileg, az alváshiányt éreztem leginkább, erre jött rá a meleg. De a meleggel sem volt akkora probléma. Mivel poló nélkül/szigeten ahol árnyék. Megfelelő frissítéssel, rendben volt ez.