Sziasztok!
Leginkább segítséget szeretnék kérni Tőletek! Pár napja regisztráltam az oldalon és látom hogy nagyon sok segítséget tudtok nyújtani egymásnak.
Magamról annyit, hogy már pár éve rendszeresen sportolok, de csak kedvtelésből, semmi konkrét cél (igaz tavaly körbe bicajoztam a Balatont 11.30 perc alatt).
Most kb egy hete elhatároztam megpróbálom lefutni a félmaratoni távot március 24-én.
Kerestem több félmaratoni edzéstervet, de sajnos nem találok.
Eddig kb 5 km futottam heti 3x futópadon.
Most hogy komolyan elkezdtem 5 edzést tudok beiktatni, de sajnos legtöbb esetben futópadon, és a hétvégi futásokat megpróbálom a szabadban...
Ti hogyan készültök egy ilyen távra?
Mennyire jó vagy rossz a futópados edzés?
Ha tudjátok osszátok meg velem a tapasztalataitokat!
köszi
Szia!
Én is épp félmaratonra készülök, március 25-én lesz a verseny. Én a honlapon szereplő: https://edzesonline.hu/edzesterv/64/felmaratoni_edzesterv_kezdoknek edzéstervet veszem alapul. Talán még nem késő elkezdeni, viszont át kell gondolni néhány dolgot. Ez az edzésterv biznyos előedzettséget igényel, amit a teszthét lefutásával bizonyíthatsz. Heti 3* 5 km lefutása szép teljesítmény, viszont a félmaraton biztonságos teljesítéséhez változatos és néha hoszabb edzésekre is szükség van. Emelni kellene a heti a kilométeradagodat, persze csak ésszel, mert nagy a sérülésveszély. A szervezetnek hozzá kell szokni a nagyob igénybevételhez. Amikor én futottam az első félmaratont, kb fél éve futottam rendszeresen, megcsináltam az 5 és 10km-es edzéstervet kezdőknek, és nagyságrendileg heti 30- 40 km körül volt a heti km adagom. Ekkor elkezdtem a félmaratoni kezdő edzéstervet, és a 6. hét után sikerült teljesítenem a távot. Bevallom a vége kissé szenvedősre sikerült.Szóval nem lehetetlen vállalkozás ilyen rövid idő alatt sem, viszont ésszerűen növelned kell a távokat, és hozzá kell szoknod a terheléshez. Az edzéstervekhez nem szabad nagyon kötötten ragaszkodni, készíthetsz magadnak sajátot is. Mivel heti 5 alkalmat tervezel, a kezdő tevből kiindulva lehetne egy intenzívebb edzés hét elején (ezen a szinten szerintem csak a sérülésveszélyt növeli, a cél nem az időeredmény, hanem a biztonságos teljesítmény), és hétvégén egy hosszabb futás. A hétvégi hoszabb futásoknak el kellene érni az edzésterv végére kb a 13-15 km-t, hogy megtapasztald mi várható a versenyen, illetve 10km után már a frissítést is gyakorolhatod.
Szóval a javaslatom, heti 5 edzést feltételezve hétközben tartani 3db 5km-es edzést, amit később kis mértékben növelhetsz. 5-10 km közzé. Hétvégére pedig egy hoszabb edzést, monjuk 6-7 kilométerről indítva, eljutva kb 15 km-hez. A másik hétvégi edzést pedig levezető lenne, egy rövidebb távval, aminek a szerepe azátmozgatá, 4-5 km hosszan. Viszont már ez is 25 km-t jelent már az első hétre, ami elég nagy ugrás. Ha úgy érzed, akkor a hétközi edzések közzül eleinte elhagyhatsz egyet, de a hétvégi hosszúkat mindig tartani kell. A félmaratoni távot pedig nem kell lefutni a veseny előtt, sőt kb 2 héttel a verseny előtt már hosszút se kell futni, épp elég igénybevétel lesz egyszer ez a távolság.A heti kilométeradagot célszerű maximum 10%- al emelni.
Persze ez egy egyéni vélemény, mindenki úgy alakítja az edzéstervét, ahogy jól esik, és ahogy a szervezete elbírja. Mindent csak ésszerűen szabad, és ismétlem a teljesítés lehet a célod, nem az időeredmény. Eseleg tanácsolom, hogy nézegess edzésnaplókat, olvasgass blogokat. JElenleg én is ennek az edzéstervnek a 2. hetében járok, hamarosan írok is. Illetve július környékén megnézheted, hogy milyen edzések után futottam az első félmaratont.
A futópados edzés a hideg időben rendben van, viszont érdemes elgondolkodni azon, hogy mennyivel másabb, mint a szabadban. Nem érhet annyi inger, nem szabályozhatod a sebességedet olyan mértékben, az időjáráshoz se szokhatsz hozzá. Nem azt mondom, hogy menj ki megfázni (olvass utánna hogy kell télen futáshoz öltözködni), viszont a verseny is szabadban lesz, és mi van ha még esetleg márciusban is hideg, esetleg eső lesz az enyhe tél miatt. Szóval előre a minnél több szabadban eltöltött kilométerért, és irány alapozni a versenrye.
De mindenképp a saját fejed után menj, és figyeld a tested jelzéseit.